A macula lutea (sárgafolt) az éleslátás területe a szem ideghártyáján, melynek betegsége az időskori makula degeneráció (angolul: Age-related Macular Degeneration, AMD). Az egészséges makula nemcsak a központi éleslátást teszi lehetővé, de elengedhetetlen olyan hétköznapi tevekénységekhez, mint az olvasás, TV nézés, autóvezetés vagy az arcfelismerés. Erről bővebben itt olvashat és tesztelheti látását is!
Az időskori makula degeneráció a nyugati világ 65 év feletti lakossága körében az egyik leggyakoribb szembetegség, amely látáscsökkenéshez majd vaksághoz vezethet.
A 65 évesek majdnem 20%-a, a 75 évesek 30%-a és a 85 évesek 35 %-a szenved ebben a krónikus szembetegségben. Például a ~80 milliós Németországban ezek a magas számok jelenleg kb. 2 millió érintettet jelentenek, akiknek száma 2020-ig 6 millióra fog nőni. A betegség oka - amelyet főként az iparosodott országokban diagnosztizálnak - eddig még ismeretlen, bár számos időskorral és életmóddal összefüggő tényező idézheti elő az AMD kialakulását.
Hatékony formuláját páciensek és kezelőorvokok már több, mint 10 éve sikerrel alkalmazzák a száraz makula degeneráció elleni terápiában. EP számlára is megvásárolható készítmény.
C-vitamin: Rendkívül fontos szerepet tölt be a kollagéntermelésben. Bizonyára sokan tudják, hogy a kollagén kulcsjátékos a rugalmas, feszes bőr és ínak, ínszalagok, valamint az erős csontok, fogak megőrzésében, de fontos tudni, hogy a C-vitamin létfontosságú a szemeink egészségéhez is. Erősíti és javítja a szem hátsó részén lévő apró vérerek falát, így közvetetten segít stabilizálni a makula degenerációt.
E-vitamin: Az AREDS és AREDS-2 kísérletekben elsősorban antioxidáns funkcióját vizsgálták, amely hozzájárul a sejtmembrán védelméhez. Ez azért fontos, mert így segít megtartani a szem hátsó részében található sejtek szerkezetét, megelőzve kóros elváltozásukat.
Cink: Viszonylag magas szinten megtalálható a makulában, emellett elősegíti az A-vitamin számára a melanin pigment képzését, amely a fény elnyelésével támogatja az éleslátás megőrzését.
Réz: Az AREDS összetételekbe a réz elsősorban a cinktartalom miatt került bele, a kialakuló rézhiány megelőzése érdekében.
Lutein és Zeaxantin: Az AREDS 1 formula nagy dózisban tartalmazott béta-karotint, ami néhány klinikai vizsgálat szerint hozzájárulhat a tüdőrák kialakulásának kockázatához a dohányosok esetében. Azonban az AREDS 2 formulánál már sikerült megoldást találni erre a problémára! A béta- karotint két ismert karotinoiddal - luteinnel és zeaxantinnal -helyettesítették, amelyekkel kimutathatóan ugyanaz a hatás érhető el, mintha a vitaminkombináció tartalmazna béta-karotint. A lutein és a zeaxantin a makula számára is előnyös tápanyagok, illetve fontos szerepet töltenek be a fény káros kék hullámhosszának elnyelésében, valamint a szabad gyökök semlegesítésében.